Bize Ulaşın: (232) 265 55 55 - info@camkiranotomotiv.com

Orijinal Yedek Parça

SÜRÜŞ GÜVENLİĞİNİZ İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR OLGU...

Orijinal Yedek Parça’ lar, Honda aracınızdan beklenilen konforu ve performansı garantiler ve kaliteye dayalı uzun kullanım ömrü sağlar. Orijinal Yedek Parça, tasarımı, emniyeti, kalitesi, sürüş güvenliği, teknolojisi, çevreye duyarlılığı, dayanıklılığı ve verimliliği gibi daha tasarım aşamasında düşünülmüş ve üretimi buna göre gerçekleştirilmiş aracınız için en uygun parçadır. Bu nedenle aracınızdaki sürüş güvenliğiniz için vazgeçilmez bir olgudur. Orijinal Yedek Parça ile aracınızın ilk günkü değeri korunur. Kullanım süresi, daha sağlam ve kaliteli olduğundan daha uzundur ve uzun vadede çok daha ekonomiktir. Dayanma testlerinden geçirilmiş parçalar;

. En yüksek kaliteye
. Maksimum güvenliğe
. %100 garanti güvenliğine
. Uzun kullanım ömrüne
. Seri üretimde kullanılan parçalarla birebir aynı özelliklere sahiptir.

Tüm Honda orijinal yedek parça’ larını, Çamkıran Otomotivden temin edebilirsiniz. 

Neden Orijinal Yedek Parça: 

Honda Orijinal Yedek Parça’ ları, her bir model için özel olarak üretilir, kalite ve dayanıklılık açısından zorlayıcı testlerden geçerler. Honda Orijinal Yedek Parça’ larının kullanılması; araçlarınızın performans ve verimliliğinin sürekli olmasını sağlamak açısından önem taşır. Honda tarafından temin edilen Orijinal Yedek Parça’ lar, aracınızın ömrünü uzatır, araçtan alınacak maksimum performansı garanti ederken, ikinci el değerini korur ve sürüş güvenliğini sağlar. Honda mühendislerince aracınızda Honda Orijinal Parça kullanımı tavsiye edilir.

Orijinal Yedek Parçalarımız: 

Fren Parçaları

Her gün beklenilen konforu ve performansı sağlayan Honda aracınızda, fren sistemi en önemli güvenlik özelliğidir.

Araç içinde seyahat edenlerin can güvenliği aracın frenlerinin kalitesine, çalışma güvenirliğine ve verimine bağlıdır. Yüksek performans açısından da önem taşır. Honda’da fren sistemi, aracınızın karakteristiğine uygun olarak, performansı karşılayacak şekilde tasarlanır. Balatalar, fren diskleri ve kaliperlerden beklenen, fren sırasında maksimum verimlilikte çalışması, gürültü ve titreşimin azaltılması, maksimum kullanım ömrü, mekanik ve sıcaklık dayanımı beklentilerine karşılık vermesidir. Orijinal bir fren parçası ile bunları kolaylıkla elde edersiniz. Fren balatalarının her biri, fren balata malzemelerinin dikkatli şekilde seçimi, üretimi için en iyi teknolojiye karar verilmesi, zorlu dayanım testlerine karşı gösterdikleri performans ve aracınızın yavaşlama/durma yeteneklerini maksimize edecek şekilde, öncelikle insan hayatına olacak etkileri gözönüne alınarak seçilirler.

Otomobiliniz, en yüksek hızda seyrederken fren balataları en yüksek performansı göstermelidirler. Honda Orijinal fren balataları kızgın kor haline gelse bile gerekli fren gücünü sağlamaya devam eder, ayrıca sürtünme kat sayılarının büyük kısmını kaybetmeksizin -50°'ye kadar özelliklerini korurlar. Honda orijinal fren balataları, fren silindirlerinden gelen çok yüksek sıcaklıkları da engellerler. Bunun dışında, frenleme sırasında basınca maruz kalan Honda orijinal fren balataları, bu basıncın altında deforme olmaz ya da kırılmaz. Tuz, fren hidroliği, yakıt ve benzeri maddelere karşı dirençlidir ve bunlara maruz kaldığında güvenlik özelliklerini kaybetmez.

Honda orijinal fren balataları evrensel genel ürünler değildir, sadece Honda araçlarında kullanım için özel olarak üretilirler. Her bir Honda modelinin frenleme ağırlığı için optimize edilmişlerdir. Honda modellerine takılan diğer tüm fren parçaları da aynı özelliklere sahiptir.

Honda orijinal fren balataları sessiz ve yumuşaktır. Frenleme esnasında hiçbir duman ya da yanık kokusu üretmezler. Honda orijinal fren balatalarıyla rahat, güvenli ve çevre dostu bir sürüş yapabilirsiniz.

Aracınız için orijinal fren balatalarını kullanmadığınız takdirde, hem kendinizin hem de aracınızın güvenliğini büyük bir riske atmış olursunuz. Orijinal olmayan fren balataları kullanıldığı takdirde, dengesiz ve çabuk aşınma, aşırı ısınma ve yapışkanlaşma görülür, dengesiz frenleme ile karşılaşılabilir, aracın fren mesafesi uzar, kayma riski artar ve bu durumlar ciddi kazalarla sonuçlanabilir.

Hava Filtreleri

Honda mühendisleri birçok değişik ortamda ve doğa şartlarını analiz ederek, elde edilmiş veriler doğrultusunda Honda araçlarına en uygun malzemeyi kullanarak Honda orijinal hava filtrelerini geliştirirler. Filtrasyon testi uygulaması sonucunda görülüyor ki; Honda orijinal hava filtreleri, orijinal olmayan filtrelere göre %0.5 daha iyi filtre edebilmektedir. Bu oran çok küçük bir fark olarak görünmesine karşın motor üzerindeki olumlu etkisi orijinal olmayan filtrelere göre üç kat daha fazladır. İyi bir hava filtresinin en önemli özelliği, düşük ve yüksek sıcaklıklardan ve titreşimden etkilenmemesidir.Her türlü hava şartlarında çalışacak şekilde tasarlanan filtreler, kapasite ve dayanıklılık açısından da orijinal olmayan filtrelerden çok daha üstündür. Daha güvenli ve rahat bir sürüş için, Honda orijinal hava filtrelerini tercih ediniz.

Bir otomobil motoru, ancak doğru hava-yakıt karışımıyla yüksek performans elde edebilir. Bu yüzden dışarıdan emilen havanın temiz olması gerekir. Hava filtreleri, emilen havanın temiz olarak motora aktarımını sağlar. Honda orijinal hava filtreleri, her Honda motor tipi için ayrı tasarlanmıştır. 

Honda orijinal hava filtreleri;
• İstenen/doğru hava-yakıt karışımının oluşmasını sağlar. 
• Maksimum motor performansı elde edilmesini sağlar. 
• Yakıt tasarrufu ve zehirli atık gazların azalmasına yardımcı olur.
• Emilen hava ile birlikte oluşan uğultu sesini en aza indirger. 
• Bir sonraki değişim dönemine kadar işlevini eksiksiz yerine getirir. 

Polen Filtresi

Her geçen gün artan hava kirliliği, araçların içine ulaşarak sürücülerin konsantrasyonunu bozabilir ve uyku haline neden olabilir. Alerjisi olan sürücüler, dışarıdaki kirli havadan daha fazla etkilenirler. Toz ve polen filtrelerinin görevi toz, kurum, bakteri ve polenleri süzerek aracın içerisine alınan havayı temizlemek ve sürücülerin olumsuz olarak etkilenmelerini önlemektir. 

Çeşitli çalışmalar araç içindeki yolcuların, yoldaki yayalara göre 6 kat daha kirli havaya maruz kaldıklarını göstermektedir. Yolcu tarafına yerleştirilmiş bir polen filtresi ile daha temiz bir hava solumanız sağlanırken, toz ve polen etkin şekilde azaltılır ve sürüş sırasındaki konfor artırılır.

Eğer polen filtresi görevini düzgün şekilde yapamıyorsa, solunan havanın içindeki polen, zararlı partiküller ve mikrobiyolojik mikropları engelleyemez. Bu sebeple doğru filtre seçimi, öncelikli olarak alerji ve astım hastaları olmak üzere diğer yolcuların da sağlığını koruyacaktır.  

Egzoz

Aracınızın egzozu çok yüksek sıcaklıklara, iç ve dış neme, agresif olarak dağılan materyallere, toza, lastiklerden sıçrayan küçük taş parçalarına, şok ve titreşimlere maruz kalır.

Honda araçlarındaki egzozların üretiminde, maksimum kullanım ömrünü garantileyen yüksek kalitede paslanmaz materyaller ve çift taraflı alümünize metal tabakaları kullanılır.
 
Honda Orijinal Egzozları;
• İç dizayn ve kullanılan malzeme sayesinde çok uzun kullanım ömrüne sahiptirler.
• Motor kontrol ünitesindeki elektronik veriler egzoz çıkış parametrelerine göre güncellenir. Böylece daha iyi bir yanma ve düşük emisyon değerini sağlarlar.
• Motor performansını azaltmaz ve optimum yakıt tüketiminde ekonomik çalışmayı garanti ederler.
• Ses yalıtımını güçlendirirler.
• Yakıt sarfiyatını azaltırlar.
Orijinal olmayan parçalar, genellikle benzer özelliklere sahip birkaç araç için üretilir. Honda Orijinal parçaları ise belirli modeller için özel olarak üretilir. Herbir egzoz belirli bir modelin emisyon ve geri basınç değerlerine uygun olarak tasarlanır. Bu özelliklere sahip olmayan bir egzoz, motordan daha yüksek güç üretilmesine ve düşük yakıt tüketimine engel olacak ekzoz gazı akışına neden olur.  

Kayış ve Gergiler

Motorunuzun kullanım ömrüne etki eden en önemli faktörlerden birisi, kayış ve gergi mekanizmalarının kalitesi ve çalışma verimliliğidir. Eksantrik kayışı (triger/zamanlama) veya gergi mekanizmasında meydana gelebilecek beklenmeyen bir kopma, uzama veya hasar, piston ve subapların kontrolsüz hareketine ve sonucunda subapların pistona çarpmasına neden olur. Bunun sonucu olarak onarımı çok pahalı olan motor parçalarında hasarlar meydana gelebilir. 

Kayış gergi mekanizmaları birçok parametreyle uygunluk göstermelidir.

• Uzun süreli gerilim altında kayışın çalışma özelliklerini uzun süre koruma.
• Onarıma gerek duymadan çalışma.
• Kullanım ömrü boyunca hatasız çalışma

Kaporta Parçaları

Kaporta parçaları aracın içini, dışarıdan gelen etkilere karşı korur ve güvenlik ile araç estetiğini birlikte sağlar. Aracın birçok kaporta parçası diğerleri ile düzgün bir şekilde monte edilebilmeli ve kullanım ömrü için gerekli kurallara uymalıdır. Bu kriterlere uymak için; tüm parçaların boyutlarının standart olması ve kaliteli malzemelerden üretilmesi gereklidir. Honda Orijinal kaporta parçaları bu kriterleri garanti eder.

Honda Orijinal kaporta parçalarının diğer parça üreticileri ile karşılaştırıldığında sağladığı faydalar:
• Doğru ölçüdeki bir parça ile onarım hızını arttırdığı gibi, maliyeti de düşürür.
• Boyama ve montaj öncesi ilave işlemlere gerek duyulmaması onarım maliyetini azaltır.
• Korozyon önleyici tabaka iki veya üç kat daha kalındır ve parçaların dayanma ve kullanım süresini arttırır.
• Kaporta parçalarının diğer parçalar ile uyumlu olması aracın orijinal görünümünü korur ve araç değer kaybetmez

Debriyaj Balatası

Debriyaj balatası, motorun gücünü tekerleklere iterek aracınızın hareket etmesini, hızlanmasını, yavaşlamasını veya aracın durmasını sağlayan bir parçadır. Bu işlevleri yerine getirirken volan ile temasta olan debriyaj parçaları, sürtünmenin olduğu yüksek sıcaklıklarda (200 – 400°C) çalışır. Dolayısıyla debriyaj balatası yüksek sıcaklığa ve sürtünmeye karşı dayanıklı olmalıdır. Kullanım esnasında ihtiyaç duyulan sürtünme ve sürtünme katsayısı sıcaklık karşısında zamanla düşmemeli, sabit kalmalıdır. Honda orijinal debriyaj balatası, tamamıyla bu özelliklere sahip olması için, kullanılan malzemeler birçok kalite kontrol testine tabi tutulduktan sonra üretilir. Honda orijinal debriyaj balataları uzun ömürlü, ses yapmayan, iyi bir kullanım konforu sağlayan ve çevreye zarar vermeyecek malzemelerden üretilir ve her tip Honda aracı için özel olarak tasarlanır. Honda orijinal debriyaj balataları, Honda aracınızın ve yolların dostudur. Klasik debriyaj balatalarının sürtünme yüzeylerinde asbest kullanılmaktadır. Asbestli debriyaj balatası, üretimi esnasında çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkilemekle kalmayıp, üretim ve kullanım sırasında atmosfere karışarak çevre kirliliği oluşturmaktadır. Honda orijinal debriyaj balatalarının sürtünme yüzeyinde, asbest yerine Honda’nın geliştirdiği cam elyafı ve aramid elyafı kullanılarak çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlanır ve balatanın hizmet ömrü iki katına kadar uzatılır. Yabancı maddelerin sürüş keyfinizi kaçırmaması için, doğru tercih Honda orijinal debriyaj balataları olmalıdır.  

Yağ Filtresi

Otomobilin çalışan parçalarından titreşimle kopan veya motor içindeki yakıtın yanma öncesinde sıkıştırılırken yanma odasından kaçarak yağa karışan partiküller motora zarar vermeden yağ filtresi tarafından tutulur. Genel olarak filtrasyon kabiliyeti arttıkça, kullanım süresi azalmaktadır. Honda tarafından geliştirilen özel filtre kağıdı ile çok küçük toz partikülleri (30 – 40 µm) dahi filtre edebilen uzun ömürlü yağ filtrelerinin filtrasyon yüzey alanı, orijinal olmayanlara göre 1.5 kat daha fazladır. Motor durdurulduğunda yağın geri kaçışının engelleyerek motorun ilk çalıştırılması kolaylaştıran ve aşınmaları azaltan orijinal filtre sistemi, diğerlerine göre 4 kat daha etkilidir. Honda aracınızın performansının daima yüksek kalması için, Honda orijinal yağ filtresini tercih ediniz.

Günümüzde bir otomobilin motor devir sayısı kolaylıkla dakikada 6.000 devire kadar ulaşmaktadır. Motorun çalışması sırasında bir takım yüzeysel aşınmalar meydana gelir. Aşınma ile oluşan parçacıkların motora zarar vermemesi için motor yağı, daha önceden hesaplanmış dozlarda yağlanması gereken bölümlere iletilir. Honda orijinal yağ filtreleri, sistemde dolaşan motor yağını, zararlı toz partiküllerinden, aşınmayla oluşan parçacıklardan, kurumdan arındırır ve yağlanması gereken bölgelere sadece temiz motor yağının ulaşmasını sağlar. 

Kalite özellikleri:
• Düşük akış direnci
• Maksimum tortu arıtma
• Bağlantı parçalarında sızdırmazlık güvencesi
• Darbeye ve paslanmaya karşı dayanıklı filtre gövdesi 
• Durdurulmuş motorda filtredeki yağın geriye kaçmasını engelleme
• Motor yeniden çalıştırıldığında yağ basıncının çok hızlı bir şekilde oluşmasını sağlama
• Zor şartlarda yağ akışının devamını sağlama

Dakikada 6.000 devre ulaşan modern bir araçta meydana gelen sürtünme sırasında oluşan aşınmalar ile meydana çıkan parçacıklar, kurum ve zerrecikler motora zarar verebilir. Honda orijinal yağ filtreleri, ihtiyaç duyulduğunda doğru yağ miktarını tam olarak sağlayarak motor yağını bu tür zararlı maddelerden arındırırlar. Honda orijinal yağ filtrelerinin iyi bilinen yüksek filtreleme kabiliyetleri, aşırı şekilde düşük bir akış direnciyle elde edilir. 

Motor durduğunda filtredeki yağın geri kaçmasını engelleme özelliği, yeniden çalışma anında yağ basıncının çok hızlı oluşmasını sağlar. Zor şartlarla karşı karşıya kalındığında-tıkanma, yağ akışının devamını sağlayan özellikleri vardır. Aynı zamanda orijinal filtrelerde tüm çalışma koşullarında yeterli yağ beslemesi sağlayan parçalar, darbeye ve paslanmaya karşı dayanıklı bir filtre muhafazası bulunur.

Yakıt Filtresi

Kirli yakıt, yakıt pompalarına, enjektörlere ve dolayısıyla motorunuza zarar verebilir. Orijinal yakıt filtreleri, benzin ve motorini toz, pas, su ve yakıt deposundaki tortulardan ve kirlerden arındırır, temiz tutar.

Orijinal yakıt filtresi kullanmanın faydaları:
• Yüksek temizleme performansı 
• Motorun rölantide sorunsuz ve düzenli çalışması 
• Uzun ömürlü motor 
• Bir sonraki servis dönemine kadar çalışmanın eksiksiz yerine getirilmesi
• Yakıt sızıntılarının ve oluşabilecek yangınların engellenmesi  

Silecek

Her silecek, otomobil tasarımcılarının belirlemiş olduğu teknik değerleri taşımak zorundadır. Uygulanan rüzgâr testlerinde aerodinamik dayanıklılık koşullarına sahip olmalıdır. Çok yüksek hızlarda bile sileceklerin rahatlıkla çalışabilmesi gerekir. Önemli olan diğer bir konu ise, sileceklerin otomobil camı üzerinde silinmesi gereken bölümü tam olarak silebilmesidir. Doğru dizayn sileceklerin uzunluk boyunca her iki yana eşit mesafede hareket etmesini sağlar. Özellikle modern otomobilllerdeki bombeli camlarda sileceğin uzunluğu, sağlamlığının yanır sıra bir o kadar da esnek olması önemlidir.

Silecekler, yıllar boyu çok sık değiştirilmedikleri için oldukça ihmal edilen bir güvenlik parçasıdır. Güneş ışığı, toz, sinek kalıntısı, kimyasallar, don ve buza karşı işlevini yerine getiren silecekler, zamanla kırılgan hale gelir ve milimetrik kalınlıktaki silecek lastiği aşamalı olarak yıpranmaya başlar.

Her sürücü kendi görüşüne göre aracının silecek lastiklerine gereken özeni göstermeli ve yılda en az bir kez değiştirmelidir. İdeal değişim zamanı kış sezonu sona erdikten sonradır. Çünkü buz ve kar silecek lastikleri üzerinde gözle görülemeyen hasarlara sebep vermiş olabilir. 

Sileceklerin hangi özellikleri önemlidir ve araçta yüksek kalitede görüşü sağlar

• Sileceklerin uzunluğu temizledikleri alanı arttırarak daha fazla görüş sağlar.
• Silecek lastiklerinin durumu ön camın silinme kalitesini de gösterir.

Kışın otoyolda seyrederken, ön cam sık sık çamurlu su, yol tuzu ve bir yağ filmiyle kapanır. Güvenli sürüş kritik hale gelir. Yazın zift ve sinek kalıntıları ciddi şekilde görüşünüzü engelleyebilir. Honda'nızın ön cam fıskiye sistemine doğru oranda Honda orijinal ön cam fıskiye sıvısı ilave etmek, ön cam, arka cam ve farları çok berrak tutacaktır.

Honda orijinal cam sıvısının güçlü temizleme etkisi dondurucu koşullarda dahi sertleşmiş, mumlu ve yağlı kalıntıları çıkarır, düşük ancak oldukça etkin orantıdaki yüzey aktif temizleme maddesi nedeniyle boyalar üzerinde herhangi bir leke bırakmaz.

Buji

Bujilerin kalite ve dizaynı motor performans ve güvenilirliğini belirler. Orijinal bujiler yanma prosesini ve egzoz emisyon değerlerini pozitif şekilde etkiler. Bujiler aracın çalıştırılması, motor performansı ve kullanım ömrü, yakıt tüketimi ile egzoz gazlarının içeriği konularında da etkilidir.

Honda marka araçlarda bulunan son nesil motorlarda, uzun kullanım ömürlü bujiler kullanılmaktadır. Üretim esnasında kullanılan özel malzemeler ve en yüksek kalitede teknoloji sayesinde değişim aralığı 120.000 km.’ye çıkabilmektedir. Bujilerin tasarım ve kalitesi motor performans ve güvenilirliğini doğrudan etkilemektedir.

Aracınızın sadece orijinal kalması için değil, performansının sürekli yüksek olması için Honda orijinal bujilerini kullanmalısınız. Böylece beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalmaz ve daima yüksek performans elde edersiniz. Üretim aşamalarında kapsamlı testlerden geçen Honda bujileri, araç motorunun ve katalizörünün uğrayacağı zararları da önlemiş olur.

İstikrarlı ve hızlı alev yayılımıyla maksimum yakıt tasarrufu sağlayan bujiler, aynı zamanda motorun daha sessiz ve yumuşak çalışmasını sağlar. Honda orijinal bujileri, mühendislerimizin teknik verilerine göre Honda motorlarına özel olarak optimize edilmiştir. Çevre dostu olan Honda orijinal bujileri, zehirli atık gaz üretme oranını azaltarak kirliliği engeller.

Amortisör

Hangi yol koşullarında olursa olsun, amortisörlerin işlevi dört tekerlekle yol üzerinde her zaman güvende olmanız için lastik yol tutuşunun asla bozulmamasını sağlamaktır. Amortisörler, yük dağılımına ya da yolcu sayısına bakmaksızın yüksek yol tutuşu sağlar.

Motor performansı, frenleme kuvveti ve direksiyondan gelen emirler yola tekerlekler sayesinde aktarılır. Fakat tekerleklerin yolla sürekli kontak halinde kalmasını aracın amortisörleri sağlar. Bu sebeple amortisörler, her araçta güvenli, ekonomik ve konforlu sürüşüyü etkileyen en temel parçadır.

Güvenlik : Araç sürüşünü önemli ölçüde etkiler.Amortisörlerin düşük performansı, virajlarda aracın yola oturmasını kötü yönde etkileyeceğinden fren mesafesini de arttırır. Ekonomi : Efektif olmayan amortisörler özellikle lastiklerin aşınmasına ve yıpranmasına sebep olur. Ayrıca sönümleme işlemi iyi yapılamadığından, aracın diğer parçaları da mekanik yıpranma ve aşınmaya maruz kalacaktır. Bu sebeple onarım masrafları da artacaktır. 

Konfor : Bozuk yollarda amortisörlerin etkisi çok büyük şekilde farkedilir. Sürüş konforu modern araçlarda temel gerekliliklerden biridir.

Honda Orijinal amortisörleri, yaylarının mükemmel harmonizasyonu sayesinde araç güvenliğine büyük katkı sağlar. Islak yollarda amortisörlerin kalitesi kaymayı engeller. Ayrıca frenleme mesafesi, lastiklerin aşınma ve yıpranması ile şasi ve alt parçalarındaki yıpranma üzerinde de etkilidir. Dizaynları, yüksek kalite ve optimum fonksiyon tutarlılıkları kuru ve ıslak yollarda araç kontrolünü sağlar. Ayrıca özellikle virajlarda yol tutuşunu ve sürüş konforunu arttırır.

Amortisörlerin değişimine profesyonel şekilde yapılan arıza tespit işlemi sonucunda karar verilmelidir.

Her aracın amortisöründe olduğu gibi Honda orijinal amortisörleri de sadece Honda aracınıza özeldir. Ayrıca sisteminin tüm ilişkili parçaları orijinal amortisörleri için tam olarak tasarlanır ve üretilir. Sonuç olarak otomobilinizin sistemi ve amortisörleri tam bir uyum içinde çalışırlar.

Trafikte güvenlik açısından çok önemli olan viraj stabilitesini tehlikeye atan işlevini yitirmiş amortisörler birçok ciddi kazaya neden olabilirler. Bunun yanında amortisörler tarafından sağlanan frenleme emniyeti de en az viraj stabilitesi kadar önemlidir.

Trafikte üst üste iki kez frenleme yapılsa bile eski ve yıpranmış amortisör kullanılması, frenleme mesafesini metrelerce uzatır, güvenliğinizi tehlikeye atar. Diğer bir güvenlik riski ise sağlamlığını yitirmiş amortisörlerden dolayı direksiyon güvenliğinin düşmesidir.

Bu durum, zıplayan tekerleklerle direksiyon hareketlerinin yola yetersiz bir şekilde iletimine, sürüş hatalarının ve kararsızlığınızın artmasına neden olabilir; bunların sonucunda ciddi kazalar meydana gelebilir. Bu tip durumlarda sadece kendinizi ve aracınızı değil, sizinle aynı yolu kullanan diğer kişileri de tehlikeye atmamak için amortisörlerin sağlam olmasına dikkat etmek gerekir.

Zamanında değiştirilen amortisörler, üzerlerindeki aşırı zorlanmayı, gergi kollarının, direksiyon rod başlarının ve direksiyon mekanizmasının diğer parçalarının zamansız yıpranmalarını, lastiklerinizin yanal aşılmasını ve kullanılmaz hale gelmesini önler.